Powrót do listy wpisów
2023-10-03

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Aby kostka brukowa mogła cieszyć oko przez wiele lat, a przy tym spełniać swoją rolę jako wygodnej w użytkowaniu powierzchni, należy odpowiednio o nią zadbać. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia pojawiające się na jej strukturze bardzo negatywnie wpływają na estetykę wyglądu bruku. A to bardzo istotne, bowiem właśnie kostka brukowa jest często pierwszym elementem jaki widzą osoby po raz pierwszy pojawiające się na naszej posesji.

Tym razem przedstawiamy kilka najważniejszych sposobów na radzenie sobie z zabrudzeniami, a także metody na czyszczenie kostki brukowej oraz granitowej. Dzięki nim, każda kostka brukowa odzyska swoją dawną kondycję i cieszyć będzie oczy nawet po latach eksploatacji.

Uwaga - czyszczenie kostki brukowej lepiej powierzyć profesjonalistom. Nie posiadając doświadczenia w tym zakresie można doprowadzić do sytuacji, gdzie powierzchnia wyglądać będzie znacznie gorzej niż przed zabiegiem. Słowem - szkoda czasu oraz środków! Lepiej zapłacić raz, ale mieć pewność poprawnego wykonania usługi. Jest to szczególnie ważne ponieważ kostka jest nieustannie narażona na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym także szereg zabrudzeń.

Jakie plamy zostawia cement lub zaprawy murarskie?

Jednym z największych zagrożeń dla kondycji kostki są zabrudzenia typowo budowlane. Niestety, przeprowadzanie prac budowlanych w miejscu, gdzie wyłożona została kostka zawsze wiąże się z ryzykiem jej poważnego zabrudzenia. Niestety, ekipy budowlane zazwyczaj nie zwracają uwagi na takie czynniki jak pozostające na bruku plamy czy inne zanieczyszczenia. Zresztą, w trakcie przeprowadzania prac budowlanych lub remontowych raczej nikt nie zwraca uwagi na tego typu zabrudzenia.  W zasadzie trudno “budowlańcom” się tu dziwić - presja czasu ze strony inwestora oraz brak odpowiednich narzędzi do czyszczenia kostki brukowej raczej nie ułatwiają im zadania.A im ciemniejsza kostka brukowa tym trudniejsze staje się usunięcie resztek zabrudzeń z jej powierzchni. Nieraz zdarza się nam czyścić kostkę, która w założeniu producenta miała mieć kolor zbliżony do czarnego. Niestety, w momencie kontaktu z cementem czy zaprawą budowlaną, powierzchnia kostki przypomina bardziej kolor siwy. A to tylko jeden z wielu przykładów, jak budowlana chemia potrafi skutecznie zniszczyć pożądany efekt.W takiej sytuacji, walka typowymi domowymi środkami, na przykład dostępnymi w supermarketach budowlanych, zazwyczaj nie przynosi pożądanego skutku. Oczywiście nie chcemy powiedzieć, że wszystkie tego rodzaju produkty są kiepskie, ale przy czyszczeniu kostki brukowej niezbędne jest też doświadczenie, a przede wszystkim, odpowiedni sprzęt. Równie istotny jest też dobór odpowiedniego środka czyszczącego do konkretnego rodzaju kostki brukowej. 

Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą spodziewanego efektu, to konieczny może być proces piaskowania. O co tu chodzi? Jest to proces polegający na oczyszczeniu kostki brukowej za pomocą sprężonego powietrza lub wody z piaskiem. Innym sposobem jest wykonanie szlifowania powierzchni przy użyciu specjalnych tarcz.

I jeszcze jedno. Zanim na naszej posesji rozpoczną się prace remontowe lub budowlane, warto rozważyć odpowiednie zabezpieczenie nawierzchni. Nie wymaga to żadnych specjalnych materiałów - wystarczy na przykład gruba folia. Ważne jest, aby materiał dokładnie chronił kostkę przed przenikaniem wody oraz pyłu. Z tego powodu raczej kiepskim pomysłem są opakowania po materiałach budowlanych - zazwyczaj, po krótkim kontakcie z wodą, zaczynają ją przepuszczać.

Lepiej zapobiegać

Warto pamiętać o tym, by zabrudzenia z cementu, tynku czy zapraw należy usuwać najprędzej jak to możliwe. Chemia budowlana zazwyczaj bardzo szybko zasycha, więc im dłużej pozostaje na powierzchni kostki, tym trudniejsze i bardziej kosztowne będzie jej późniejsze oczyszczenie.

Etapy czyszczenia kostki z cementu, zapraw lub tynków

Zanim jeszcze zabierzemy się za usuwanie resztek budowlanych z powierzchni kostki brukowej, najpierw przeprowadzamy dokładne oczyszczenie podjazdu z innych zanieczyszczeń, które mogły się tam pojawić. Resztki mchów, traw czy też porostów zazwyczaj pokrywają dosyć dokładnie całą kostkę, szpecąc jej wygląd. Zielony nalot wygląda może dobrze na zabytkowych dachach, ale na powierzchni kostki brukowej przy domu raczej niespecjalnie.

Pierwszym etapem jest zatem stworzenie roztworu wody i środka do czyszczenia kostki. Pozwoli to na skuteczne oczyszczenie powierzchni podjazdu lub chodnika z zielonych elementów. Bardzo często już na tym etapie przeprowadzamy także impregnację kostki, co pozwoli na uniknięcie powstawania takich nalotów w przyszłości.

Kolejny etap to zdrapywanie resztek zabrudzeń budowlanych z powierzchni kostki. Taka czynność pozwoli na rozkruszenie zanieczyszczeń, a potem również ich łatwiejsze usunięcie. Co oczywiste, im więcej czasu upłynęło od momentu powstania zanieczyszczenia, tym więcej pracy wymaga cały ten proces.

Po skutecznym rozkruszeniu zabrudzeń następuje czyszczenie nawierzchni wodą z odpowiednim ciśnieniem. Jest to ważne, bowiem pozwoli na dokładne usunięcie resztek z powierzchni kostki i przywrócenie jej pierwotnego wyglądu.

W zależności od stopnia zabrudzeń proces należy potem powtórzyć nawet kilka razy. Jak już wspomnieliśmy powyżej, resztki cementu czy zapraw budowlanych potrafią pozostawić trwałe zanieczyszczenia na powierzchni chodnika bądź podjazdu.

Warto pamiętać  o impregnacji

Dlaczego tak ważna jest impregnacja kostki brukowej? Taki proces pozwoli przede wszystkim na ochronę powierzchni przed szkodliwymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na kondycję powierzchni. Oprócz tego, impregnacja kostki brukowej pozwoli na wydobycie jej koloru - przywraca jego głębię, sprawiając tym samym że nawet kilkuletnia powierzchnia zacznie znów wyglądać jakby była całkowicie nowa.

Nie zapominajmy również o tym, że profesjonalna impregnacja to również znacznie łatwiejsze czyszczenie kostki w przyszłości. Chemia użyta do zabezpieczenia takiej powierzchni usuwa bowiem najbardziej uporczywe zabrudzenia. A na zaimpregnowanej powierzchni nie powstają już chwasty i mchy - przynajmniej przez okres działania samego preparatu.