Polerowanie kamienia naturalnego

Kamienie naturalne są obecnie bardzo popularnym materiałem wykończeniowym i budowlanym. Sprawdzają się w roli płyt podłogowych, ściennych, blatów i innych elementów zabudowy kuchni oraz łazienek. Przy tworzeniu takich aranżacji niezbędne jest zastosowanie specjalnych metod obróbki, do których zalicza się też polerowanie kamieni. To jedna z usług, którą przeprowadzamy w naszej firmie.

Polerowanie kamienia naturalnego jest wykonywane za pomocą specjalistycznej maszyny BIMACK BK CT 290 VS, która znajduje się na wyposażeniu naszej firmy. Dzięki możliwościom urządzenia wyposażonego w kilka trybów prędkości obrotów planetario osiągamy doskonałe efekty zarówno podczas obróbki wstępnej, jak i przy wykańczaniu powierzchni i krawędzi kamieni. Polerka może współpracować z narzędziami diamentowymi typu Jaguar Flex fi 100, a dostępne gradacje w przedziale od 30 do 3500 stwarzają bardzo szerokie możliwości pracy przy kształtowaniu i polerowaniu powierzchni. Duże zróżnicowanie narzędzi sprawia też, że możemy je precyzyjne dobrać do struktury i miękkości kamienia. Umożliwia nam to zarówno polerowanie granitu na sucho lub mokro jak i polerowanie konglomeratu, miękkiego piaskowca czy marmuru.

Etapy polerowania kamienia

Polerowanie marmuru, granitu i innych kamieni naturalnych jest procesem kilkuetapowym. Przygotowany do wykorzystania surowiec zazwyczaj jest przyciętym na wymiar elementem, który wymaga zarówno obróbki zgrubnej, jak i precyzyjnych prac wykończeniowych. Aby osiągnąć estetyczny efekt, stosujemy zasadę przechodzenia od najmniejszej do największej gradacji tarczy szlifierskiej. W całym procesie obróbki można wyróżnić trzy etapy:

ETAP 1

polega na wstępnym wyrównaniu powierzchni kamienia, usunięciu rys, wgłębień, wyżłobień czy śladów po pile tarczowej i jest wykonywana za pomocą narzędzi diamentowych o gradacji 16, 24 i 36,

ETAP 2

obejmuje wielokrotne szlifowanie kamienia za pomocą narzędzi o coraz większej gradacji pyłu diamentowego, począwszy od 60, aż po gradacje finalne o wartości około 400 – zastosowanie tej ostatniej jest uzależnione od twardości materiału oraz planowanego efektu,

ETAP 3

to wstępne polerowanie kamienia ściernicami o gradacji 600, 800 lub 1200, aż do uzyskania pożądanego efektu wizualnego,

ETAP 4

obejmuje polerowanie kamienia na połysk lustrzany za pomocą narzędzi ściernych o gradacji od 1500 wzwyż. Ostateczne polerowanie jest uzależnione od typu kamienia.

Przygotowanie kamiennych płyt lub blatów powinno wydobyć z tych elementów pożądane cechy zarówno wizualne, jak i techniczne. Im wyższa gradacja narzędzia ściernego tym lepsze parametry zyskuje powierzchnia materiału. Jako obróbkę dodatkową stosuje się też żywicowanie kamienia, które chroni powierzchnie przed uszkodzeniami.

 
 

Polerujemy każdy rodzaj kamienia

Polerowanie kamienia naturalnego to usługa, o którą rozszerzyliśmy naszą ofertę po wielu latach pracy z kostką brukową. Jako specjaliści od kamienia doskonale znamy ten materiał i wiemy, jak z nim pracować, aby osiągnąć najlepsze efekty. Na świadczenie nowych usług pozwoliła nam też rozbudowa parku maszynowego, w którym pojawiła się specjalistyczna polerka. Pracujemy z każdym rodzajem kamienia, oferując polerowanie granitu na mokro i na sucho, marmuru, piaskowca, a także gresu, trawertynu, konglomeratów, betonu, płyt, epoksydów, lastrico, teracco i wielu innych.

olerowanie granitu i marmuru

 

Granit i marmur to kamienie najczęściej wykorzystywane do wykonywania płyt podłogowych, schodów, blatów kuchennych i łazienkowych. Materiały te różnią się zarówno wyglądem, jak i strukturą. Polerowanie marmuru – stosunkowo miękkiego dzięki dużej zawartości wapnia – jest szybsze i prostsze oraz mniej czasochłonne. Kamień ten może też być łatwo kształtowany, dzięki czemu nadaje się na blaty o wyokrąglonych czy łukowatych krawędziach. Nieco bardziej pracochłonne jest polerowanie granitu. Ta twarda skała wulkaniczna jest natomiast bardzo odporna na wiele czynników, w tym kwasy i soki zawarte w żywności oraz wysokie i niskie temperatury. Konkurentem dla granitu i marmuru jest też piaskowiec polerowany, który wyróżnia się wśród innych kamieni przyjemną ciepła barwą.

 

Polerowanie konglomeratu

 

Alternatywą dla kamieni naturalnych, które często są bardzo drogie, jest konglomerat, czyli materiał powstający w wyniku wymieszania zmielonego kamienia naturalnego z żywicą. Jest on znacznie szerzej dostępny ze względu na niski koszt produkcji, a także charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i podatnością na obróbkę. Polerowanie konglomeratu nie różni się od przygotowania blatów czy płyt z litych kamieni. Są one również lżejsze, dostępne w szerszej gamie kolorów i wzorów, a dzięki swojej strukturze mogą być łączone w całość bez powstawania spoin. Wykonujemy polerowanie konglomeratu na połysk lustrzany, mat i z zachowaniem powierzchni fakturowanej.

 

Polerowanie podłóg kamiennych, schodów i parapetów - Warszawa

Nasze usługi obejmują przygotowanie kamienia naturalnego do różnych celów. Dlatego, zależnie od potrzeb Klienta, oferujemy kilka typów wykończenia powierzchni. Wykonujemy między innymi polerowanie blatów na połysk lustrzany, a także w tworzymy blaty i parapety w wersji matowej. Kamienie naturalne takie jak marmur czy granit, wykorzystywane do wykładania schodów i podłóg powinny zachować antypoślizgową powierzchnię, która poprawia bezpieczeństwo ich użytkowania. Dlatego proponujemy polerowanie schodów i płyt podłogowych z zachowaniem chropowatej struktury. Matowe powierzchnie półpolerowane doskonale sprawdzają się jako wyłożenie schodów zewnętrznych, podłóg w łazienkach i pralniach, elewacji budynków oraz innych miejsc, w których często panuje wilgoć.

 
 

Polerowanie kamienia – tanio i skutecznie w Warszawie

Polerowanie granitu, marmuru, konglomeratu, betonu, trawertynu,lastrico, gresu, epoksydów i innych materiałów to usługa, którą oferujemy naszym Klientom z Warszawy i okolic. Każde zlecenie jest przez nas traktowane indywidualnie, dlatego gwarantujemy wysoką jakość jego wykonania i dostosowanie efektu do oczekiwań Klienta. Polerowanie schodów, blatów, parapetów czy płyt fasadowych realizujemy tanio i skutecznie. Proponujemy też krótkie terminy wykonywania zleceń. Naszym celem jest pełne zadowolenie Klienta, dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Poleska 3.